Theater Online
Instagram
  • Nyitólap
  • Képgaléria
  • Színházak
  • Portré
  • Hírek
  • Írások
  • Bemutatók
  • HTMSZ
  • Képügynökség
  • TESzT

    Hírek

    Andrei Șerban Oidipusz rendezése Kolozsváron

    2022. március 7.
    A Kolozsvári Állami Magyar Színház március 11-12-én Andrei Șerban rendezésében mutatja be Robert Icke kortárs szerző Oidipusz adaptációját, Upor László fordításában. Az előadás dupla szereposztásban látható

    Andrei Șerban negyedik alkalommal dolgozik együtt a kolozsvári színház társulatával, eddigi rendezései, a Suttogások és sikolyok, a Hedda Gabler és a Ványa bácsi az elmúlt évtized meghatározó előadásai voltak és még mindig szerepelnek a színház repertoárjában.

    Andrei Șerban a darabválasztás kapcsán elmondta, hogy eredetileg Tompa Gábor Szophoklész Oidipuszának a rendezésére kérte fel, viszont sokkal aktuálisabbnak találta Robert Icke Oidipusz-átiratát: „Mindenki tudja, hogy Oidipusz megöli az apját, és az anyjával hál. Tehát amikor színházba megyünk, tudjuk, hogy mi fog történni, és általában nem lepődünk meg azon, amit a színpadon látunk; ha nem lep meg, akkor valami hiányzik a színház aktualitásából. Én azért megyek színházba, hogy meglepődjek, azért megyek színházba, hogy megdöbbenjek, és olyan ritkán vagyok egyszerre meglepve és megdöbbenve azok után, amit látok, hogy szomorúan távozom, szomorúan hagyom el a színházat, és nem jó így távozni. Új energiákért megyünk a színházba, de mindenképpen valamiért, amivel jó eljönni egy előadásról, hogy amikor átkelünk az utcán tele legyünk kérdésekkel, benyomásokkal, hogy úgy érezzük, az életünk megváltozott, mert a színház valami lényegihez emelt fel. Mivel Robert Icke adaptációja egy korszerű átirat, rádöbbent minket arra, hogy mégsem ismerjük ezt a művet."

    A kettős szereposztás miértjét a következőképpen indokolta a rendező: „Általában azért szeretem a kettős szereposztás gondolatát, mert soha nem lehet két színész ugyanolyan, még ha pontosan ugyanazokat a gesztusokat, ugyanazt a mozdulatot is csinálják, mégis másképpen teszik azt. Mindegyikük más energiával dolgozik, ami személyes, ami intim, és amikor mondják a szövegüket, nem ugyanúgy mondják. Így azt látjuk, hogy bármelyik szerep többféleképpen is értelmezhető. Nem csak egy megoldás van, hanem sok variáció, és ez bizonyos értelemben összetetté teszi a szerepeket, ami csodálatos.”

    Andrei Șerban az előadásban használt videóprojekciók kapcsán megjegyezte: „Remélem, hogy a képek, ahogyan itt használjuk őket, valóban tiszta érzelmeket fognak közvetíteni, ami hozzáad a színészek játékához, és nem megtöri azt.”

    Az előadás rendezője Andrei Șerban, aki az előadás fénytervét is jegyzi. A produkció létrehozásában közreműködött továbbá Dana Dima dramaturg, a rendező munkatársa, Carmencita Brojboiu díszlet- és jelmeztervező, Radu Daniel videódesigner, Kovács Kinga rendezőasszisztens, valamint Bocskai Gyopár jelmez- és díszlettervező asszisztens.

    Oidipusz szerepét Szűcs Ervin és Bodolai Balázs alakítja, további szerepekben Kató Emőke, Györgyjakab Enikő, Bács Miklós, Farkas Loránd, Tordai Tekla, Kicsid Gizella, Viola Gábor, Váta Lóránd, Tőtszegi Zsuzsa, Román Eszter, Gedő Zsolt, Kiss Tamás, Dimény Áron, Fogarasi Alpár, Buzási András, Ferencz Ádám, Sebastian Topan, Alex Hegheduș, Kovács László, Fehér Krisztina-Hanna és Kristály Petra-Panna látható.

    Az előadásban hattagú zenekar is játszik, melynek tagjai: Bajusz Gábor (dobok), Balla Szabolcs (basszusgitár), Dubovan Viktor (billentyűk), Farkas Loránd (ének), Kovács László (gitár) és Viola Gábor (gitár, ének).

    Kolozsvári színház
    • Interjúk

      „A művészet természetéből adódik, hogy egy művész mindig ellenzékben van, mert kritikus”

      A Stúdió K Színház egy brand. Bárki, aki elmegy megnézni egy előadásukat, tudja, hogy nem igazán foghat mellé, mert a színészek, a közeg, az ottani légkör sugározza a professzionalizmust.
      Barna Zsombor
      2022. május 31.
    • Interjúk

      Miről álmodik a színigazgató?

      Megszoktuk, hogy a Játékszín előadásaira nehezen lehetett jegyet kapni, megkérdeztem tehát Bank Tamást, az igazgatót, hogyan látja a színház helyzetét napjainkban.
      Lovas Ildikó
      2022. május 30.
    • Interjúk

      „Élvezem, hogy nem a 3. emeleti szobámból látok rá a színház működésére, hanem a legfontosabb szögből: a színpadon állva.”

      A Vígszínház évadzáró bemutatója Valló Péter rendezésében Mary Chase vígjátéka, a Barátom, Harvey. A láthatatlan, több mint 2 méteres nyúl Elwood bácsi életét teszi boldoggá, akit Rudolf Péter alakít. A Vígszínház igazgatója ebben a szerepben áll először színpadon az általa vezetett intézményben. Közben a napi ügymenet mellett a jövő évadot is tervezni kell. Tud ebben segíteni Harvey? Rudolf Péterrel beszélgettünk.
      Farkas Éva
      2022. május 28.

    Bemutatók képekben

    • A fogadósnő
      Zentai Kamaraszínház A fogadósnő
      rendezőMészáros Tibor
    • A test történetei
      Csak A test történetei
      rendezőEszenyi Enikő
    • Három nővér
      Szabadkai Népszínház Három nővér
      rendezőSebestyén Aba
    • III. Richárd
      Szegedi Pinceszínház III. Richárd
      rendezőKaro Balyan

    Partner oldalak

    Az oldal megjelenését támogatja:Nemzeti Kulturális Alap
    © 2022. - THEATER Online - theater.hu