Megtartottuk Az elnök szabadsága című darab olvasópróbáját
Puccskísérlet Mihail Gorbacsov ellen, aki éppen rövid szabadságát tölti a krími nyaralójukban a családjával. A darabot Raisza Gorbacsova naplója ihlette, általa tudjuk pontosan, mi zajlott a színfalak mögött.
RAISZA: Sietnek, Misa.
MIHAIL: Kapkodnak.
RAISZA: Vajon miért sietnek?
MIHAIL: Gondolom, ezzel akarnak rám ijeszteni. Nem sikerül.
RAISZA: Nem hát...
A berlini fal már nem áll. Gorbacsov befejezte beszédének megírását, két nap múlva kell majd elmondania, hogy a tagköztársaságok ugyan laza szövetségben maradnak, de maguk választhatnak saját vezetőt. Békésnek tűnik a helyzet, nyugodtnak a tenger. Ám a KBG fegyveresei körbeveszik a házat, Gorbacsovot és családját lényegében házi őrizetbe helyezik, hermetikusan elszigetelik őket, semmiről sem tudnak, a moszkvai rendkívüli állapotról sem. Gorbacsovot lemondásra szólítják fel, közben kifelé azt terjesztik, az egészségügyi állapota miatt nem tudja ellátni a feladatát. A puccskísérlet első napja, 1991. augusztus 18-a, történelmi nappá vált – egy óriásrendszer bukásának előestéjévé.
Az angol Penny Gold Az elnök szabadsága című darabja 1991. augusztus 18-ával indul. A drámaíró „feszült politikai és családi drámává” (Sunday Times) formálta a puccskísérlet óráit.
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk.
A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg.