Hírek

Kívülről nézve vonzónak tűnik egy ismert és sikeres szülő gyerekeként felnőni, de a valóságban ez pokoli nehéz ügy. Judy Allen ünnepelt színésznő, pályája csúcsán jár, de nem ebben a világban él, a hétköznapi dolgokkal nem nagyon törődik. Csodálatos, szellemes, szenvedélyes és mérhetetlenül felelőtlen. A lánya, Amy viszont két lábbal áll a földön, kitartóan küzd színésznő anyja szeretetéért, azért, hogy elfogadja őt, miközben szeretne felnőni és a saját életét élni. De hiába minden. Szerelem, család, munka – bármit választ Amy, bárhogy dönt, az csak az anyjával való kapcsolatán keresztül értelmeződik. Mintha vagy az anyja ellen, vagy éppen őérte történne minden, és ettől nem lehet szabadulni.
David Hare darabját 1997-ben mutatták be a londoni Nemzeti Színházban, Richard Eyre rendezésében, Judy Dench és Samantha Bond főszereplésével, két év múlva pedig a Broadwayre került a produkció, amelyet számtalan díjjal ismertek el. A szerző – akit Az órák és A felolvasó című filmek forgatókönyvírójaként is ismert – a kortárs angol drámairodalom egyik legkiválóbb, legtermékenyebb és legnagyobb hatású alakja. Műveire jellemző a finom humor, a megértés, a bölcsesség és az emberszeretet. Darabjaiban, éppen úgy, mint Csehov, az emberi lélek mélységeit boncolgatja, és társadalmilag érzékeny témákon keresztül a legfontosabb emberi kérdésekre világít rá.
Az Amy világa „a lélektani realizmus szabályai szerint megírt szép színdarab a 20. századból – fogalmazott az olvasópróbán Valló Péter rendező –, és kell hozzá egy nagy színésznő.” Az Orlai Produkciós Irodánál ez a nagy színésznő Hernádi Judit személyében adott. Ő alakítja a színpadon, a közönségnek élő, okos és szellemes, a vibráló felszín alatt törékeny Judy Allent. Megismerjük a lányához fűződő kötelékét, látjuk, hogy a történet 16 évet felölelő ideje alatt hogyan éli meg a hullámhegyeket és a hullámvölgyeket magánéletében és szakmájában.
A különleges érzékenységű Amyt, Judy lányát Gombó Viola alakítja, aki idén végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Az Orlai Produkciós Iroda közönsége már jól ismeri őt, hiszen olyan előadásokban játszik, mint a Férjek és feleségek, a Kaktuszvirág és a Hurok, a mozirajongók pedig a Becsúszó szerelem Lüszijeként találkozhattak vele.
A további szerepekben Hámori Ildikó, Dékány Barnabás, Kardos Róbert és Zakariás Máté látható. David Hare darabját Kovács Krisztina fordította, az előadás jelmezeit Kiss Julcsi tervezi, a díszlet pedig a rendező, Valló Péter munkája.
-
Interjúk
Az semmi – ezt hallgasd meg!
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk. Rojkó Annamária -
Művészek írták
Szerelem – Örkény Színház
A Szerelemben egy idős házaspár szerelmét ismerhetjük meg szuperközeliben, annak minden rétegződését, szépségét, fájdalmát egy betegség fénytörésében. Szegő György -
Művészek írták
Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál
A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg. Szegő György