Hírek

A cél egyrészt elvinni a magyar nyelvű, kiemelkedő előadásokat a helyi magyar közösséghez, másrészt pedig az elmúlt években született produkciókból egy reprezentatív merítést mutatni a román kritikusoknak, akik Bukarestből ritkán jutnak el az ország másik szegletébe.
A sajtótájékoztatón jelen volt Dorina Lazăr, a fesztiválnak otthont adó Odeon Színház igazgatója és szervezőcsapata, Aura Corbeanu, az UNITER alelnöke, valamint a MASZIN képviseletében Czvikker Katalin, a nagyváradi Szigligeti Színház igazgatója, Balázs Attila, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója, Bessenyei Gedő István, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója és Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház vezetője, továbbá, az esemény partnereként Kósa András, a bukaresti Liszt Ferenc Kulturális Központ igazgatója.
„2017-ben kezdődött a MASZIN története, azóta pedig több saját fesztivált tartottunk, amelyen minden tagszínház megmutathatta magát. Az első ilyen fesztivál Szatmárnémetiben volt, a következőt pedig 2023-ban Temesváron tartjuk, amikor a város európai kulturális főváros lesz” – vezette fel a bukaresti fesztivál bejelentését Balázs Attila MASZÍN-elnök.
Aura Corbeanu egy jó kezdetnek nevezte a fővárosi fesztivált, és dicsérte a szervezőket, hogy vállalják az utazást, a bonyolult logisztikát, hogy egy új közönségnek – egy nagy elvárásokkal rendelkező közönségnek - mutathassák meg előadásaikat. „Bukarest jó házigazda, az Odeon Színház hasonlóképpen, így biztos vagyok benne, hogy telt ház előtt játszhatnak majd vendégeink” – fűzte hozzá.
Czvikker Katalin elmondása szerint a kiválasztott előadások kapcsán arra is kíváncsiak voltak, hogy hogyan működnek egy új közegben, és hogyan fogadja azokat a fővárosi közönség. A MASZIN titkára beszélt a színházi szövetségen belüli hasznos, tapasztalatcserén alapuló és a munkatársak fejlesztését szolgáló programokról is.
„Két év világjárvány után a bukaresti közönség nagyon vágyik az új élményekre. Mindig nagyon örülünk, amikor a színház változatossá tudja tenni a repertoárját, és annak is örülünk, hogy Bukarest szívében fogadhatjuk a magyar színházakat – és várjuk a magyar közönséget is” – mondta Dorina Lazăr, az Odeon Színház igazgatója.
Bessenyei Gedő István, MASZÍN ügyvezető elnöke és a Harag György Társulat igazgatója megemlékezett a nemrég elhunyt Zsehránszky Istvánról, aki évtizedeken keresztül beszélt egy magyar színházi szövetség létrehozásának fontosságáról. Épp Szatmárnémetiben, az ott tartott IFESZT kapcsán született meg 2016-ban a döntés, hogy valóban összefognak az ebben érdekelt magyar színházak. „Még a járvány előtt elkezdtük tervezni a bukaresti fesztivált, ami sokban különbözik a MaFesztektől. Ez alkalommal ugyanis nem a tagszínházak közötti együttműködés és belső szakmai párbeszéd erősítését szolgálja a rendezvény, hanem kifelé nyitunk és egy interkulturális párbeszédet is kezdeményezünk a bemutatott előadásainkkal” – fűzte hozzá Bessenyei.
Az igazgató a Bukarestben bemutatandó szatmári előadásokról – a Raszputyin című fiktív történelmi drámáról és a Brighella Bábtagozat Szélszabadító című bábelőadásáról – elmondta: mindkettő díjazott és több közönség által értékelt alkotás. A Raszputyin - mely nagy sikert aratott a budapesti Nemzeti Színház MITEM nevet viselő nemzetközi színházi fesztiválján is - egyébként magyar nyelvű ősbemutató, és kiemelt fontosságú a társulat életében. Ráadásul nagyon aktuális, gondoljunk csak a most dúló orosz-ukrán háborúra. A nemrég elhunyt Szőcs Géza által írt és az orosz-tatár-bolgár-ukrán származású rendező, Sardar Tagirovsky által színpara állított előadás egyfajta esztétizált pacifista kiáltvány, a színházi alkotás nyelvén elmondott könyörgés a békéért, melyben a címszereplő megpróbál megelőzni egy szörnyű következményekkel járó világháborút - mindannyiunkat arra figyelmeztetve, hogy ez megkerülhetetlen erkölcsi felelősségünk még akkor is, ha esélyünk sincs rá, hogy szavaink meghallgatásra találjanak a világ hatalmasainál.
A BukFeszt tervezett programja:
Felnőtt, román felirattal ellátott előadások
Június 8., szerda, 18:00, Stúdióterem
ANTIGONÉ – rendező: Györfi Csaba
Szigligeti Színház, Nagyvárad Táncegyüttes
Június 8., szerda, 18:00, Majestic terem
Madách Imre: AZ EMBER TRAGÉDIÁJA – rendező: Silviu Purcărete
Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár
Június 9., kedd, 11:00, Majestic terem
Nyikolaj Erdman: AZ ÖNGYILKOS – rendező: Botos Bálint
Szigligeti Színház, Nagyvárad, Szigligeti Társulat
Június 10., péntek, 19:00, Majestic terem
Szőcs Géza: RASZPUTYIN – rendező: Sardar Tagirovsky
Szatmárnémeti Északi Színház, Harag György Társulat
Június 11., szombat, 18:00, Majestic terem
Ken Kesey - Dale Wasserman: SZÁLL A KAKUKK FÉSZKÉRE – rrendező: Vladimir Anton
Tomcsa Sándor Színház, Székelyudvarhely
Június 12., vasárnap, 19:00, Majestic terem
William Shakespeare: III. RICHÁRD – rendező: Vladimir Anton
Csíki Játékszín
Gyermekelőadások
Június 8., szerda, 10:00, Stúdióterem
SOSEVOLT CIRKUSZ – rendező: Bartal Kiss Rita
Szigligeti Színház, Nagyvárad, Lilliput Társulat 5+
Június 9., kedd, 11:00, Stúdióterem
Parti Nagy Lajos: A CSÁSZÁR ÚJ RUHÁJA – rendező: Nagy Regina
Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár 6+
Június 10., péntek, 11:00, Stúdióterem
Gimesi Dóra: SZÉLSZABADÍTÓ – rendező: Bartal Kiss Rita
Szatmárnémeti Északi Színház, Harag György Társulat, Brighella Bábtagozat
-
Művészek írták
Eternal Yorick – Life book Csaba Antal / díszlettervek
Antal Csaba indulásakor, a '70-es, '80-as években kialakult két kőszínházi iskola – a kaposvári és a szolnoki műhelyek – praxisával meghatározó módon hatott a színház művelőire és közönségükre. Szegő György -
Művészek írták
Mitikusból kortársi
„Bármely háborút, bármely veszteséget csakis a jóság által lehet helyrehozni” – idézi a Nemzeti ajánlója a rendezőt. Avtandil Varszimasvili a grúz színházi élet egyéni hangú figurája, a Tbiliszi Gribojedov társulat vezetője és a saját alapítású Liberty Theatre igazgatója. -
Beszámolók
Szabadságról és szerelemről énekel az Arénában Bródy János
Utoljára 70. születésnapján adott koncertet Bródy János a Papp László Budapest Arénában. Azóta az életműve tovább gyarapodott újabb lemezzel, a rajongói száma is nőtt – dalai apáról fiúra szállnak – így hát nincs abban semmi meglepő, hogy november 12-én újra színpadra lép az ország legnagyobb fedett koncerthelyszínén. Kiss Péter