Március 15-e alkalmából idén is átadták a legmagasabb állami kitüntetéseket. Bognár Gyöngyvért, a kecskeméti Katona József Színház művészét a fiatal színészek munkáját elismerő Jászai Mari-díjjal tüntették ki, melyet március 14-én Réthelyi Miklóstól vett át.
- Nagyon meglepődtem, és nagyon boldog voltam, amikor megtudtam, hogy Jászai Mari-díjas lettem. Egyáltalán nem számítottam rá, hogy valaha kitüntetnek, arra pedig végképp nem, hogy ilyen komoly elismerést kaphatok – nyilatkozta honlapunknak Bognár Gyöngyvér. – Cseke Péternek, színházunk igazgatójának köszöntem meg elsőként, hiszen ő terjesztett fel. Meghatott, hogy kiállt a szakma elé, és azt mondta, Bognár Gyöngyvérnek szeretne Jászai-díjat. Az pedig, hogy a második lépcsőben a szakma ezt el is fogadta, nagyon jó érzés. Az ünnepségen tízen vehettünk át Jászai-díjat. Én Bartus Gyula, a békéscsabai Jókai Színház tagja mellett ültem, örültem, hogy személyesen is megismerhettem őt, mert eddig csak színpadon láttam.
- Megünnepelted az elismerést?
- Természetesen az egész család örömmel fogadta a hírt, hogy kitüntetnek. A díjátadóra az anyukám és a kisfiam kísért el. Nagyon örültem, hogy édesanyám el tudott jönni velem, mert sok fájdalomban mellettem állt, és most nagy élmény volt neki, hogy ott lehetett. A kisfiam fényképezett, neki is csodálatos emlék az ünnepség. A párom aznap este ért haza Budapestre, így közösen is megünnepeltük a Jászai-díjat. A férjem egyébként sokkal jobban örült, mintha ő kapott volna kitüntetést. János már sok-sok díjat átvehetett, de azt mondta, mindet odaadta volna azért, hogy engem egyszer elismerjenek. Így ő is nagyon boldog volt.
- Hogy érzed, melyek voltak azok a szerepeid az utóbbi években, amelyekért a kecskeméti teátrum direktora is érdemesnek ítélt az elismerésre?
- Azt nem tudom, hogy ő mely alakításaimat kedvelte a legjobban, de én nagyon szerettem például Bartha Dóra rendezésében a Garcia Lorca házának Yermáját, Szász János Három nővérében Natasa szerepét, Vlad Troickij Gogol. Utóirat című előadását, a Cseke Péter rendezte Harmadik Richárdban Lady Anna szerepét, illetve ebben az évadban a Boldogtalanok Rózáját. Itt Kecskeméten nagyon szép szerepeim vannak. A jövő évadot is Kecskeméten folytatom, egyelőre annyit tudok, hogy három bemutatóm lesz majd, melyek közül az egyik a Chioggiai csetepaté lesz.
- Színházi feladataid mellett filmes és tévés produkciókban is dolgozol. Melyek ezek?
- A televíziós munkám az egyik kereskedelmi csatorna Barátok közt című sorozata volt, ebben a produkcióban két hónapig vendégszerepeltem. Bár a munka véget ért, a karakterem nem halt meg, így elvileg bármikor visszatérhetek a Mátyás térre. Nagyon élveztem a forgatást, mert teljesen más jellegű munkát igényelt: jókedvű a csapat, ám számomra eleinte szokatlan volt, hogy sokkal nagyobb tempót, és más szakmai mélységet várnak el, mint például egy játékfilm forgatásán. Pont a Boldogtalanok bemutatója után kezdtem forgatni a sorozatban, ami azért volt érdekes, mert Füst Milán darabjában minden tele van szünettel, csendekkel, átéléssel. A sorozatban pedig rám szóltak, hogy Gyöngyvér, ez egy húsz másodperces jelenet, te meg már harmincöt másodperce játszod, tempó, tempó, gyerünk! Izgalmas feladat volt az egyik szerepből átállni a másikra – tette hozzá a Jászai-díjas színésznő.
- Milyen filmben láthat téged legközelebb a közönség?
- Szász Jánossal forgatok egy filmet Ágota Kristóf A nagy füzet című munkájából, amiben a gyermekek anyját játszom. Most éppen Németországból utaztam haza a forgatásról, jövő hónapban pedig egy magyarországi tanyán folytatjuk a munkát. Várhatóan egy év múlva lehet majd megnézni a moziban a kész filmet. Óriási élmény ez a munka is! Boldog vagyok, mert ez az évadom is nagyon színes, de már a következő szezont is izgalommal várom!
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk.
A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg.
„Engem általában lenyűgöz egy színpadi szöveg..., Ez a legfontosabb: olyan anyagot találni, ami meghozza a kedvemet. Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához – ezért rendeztem meg már korábban is – mert örömből fakad.” (Silviu Purcǎrete rendező)