Hírek

Az intézmény virtuális adventi kalendáriumában debütált advent második hétvégéjén, és egy titokzatos helyszínre kalauzolja a nézőket, megmutatva a zene varázslatos erejét.
Ki ne szeretné tudni, mi történik a hangversenyteremben, miután a koncert véget ér, és a közönség hazamegy? Ki ne vágyna rá, hogy bekukkanthasson a kulisszák mögé vagy – jelen esetben – a színpad alá, ahová a zongorák költöznek ideiglenesen a következő „fellépésig”? A Müpa idei karácsonyi kisfilmje segítségével most a nézők is bepillantást nyerhetnek a színfalak mögötti titkokba, megismerkedhetnek egy igazán különleges hangszerrel, és tanúi lehetnek egy újonnan szövődő, szokatlan barátságnak is; az ünnepi alkotás ugyanis a Müpa egyik színpadi díszítőjének zenélni vágyó kislánya és egy varázslatos, de koncertek hiányában elárvult zongora elképzelt történetét meséli el. A kisfilmben a szereplők a muzsika által találnak egymásra, és közösen tanulnak meg eljátszani egy karácsonyi dallamot.
„A Müpa produkcióinak hátterében egy hatalmas tudással és tapasztalattal rendelkező fantasztikus csapat dolgozik nap mint nap. Ebből a színfalak mögötti, sokak számára láthatatlan világból is szeretnénk megmutatni néhány pillanatot a nézőknek a karácsonyi kisfilmben. Ezzel is azt szeretnénk üzenni, hogy a Müpa elhivatott csapata most is minden erejével azon dolgozik, hogy élményt, feltöltődést és egy kis reményt nyújtson a közönségnek: most épp online, mozgóképes tartalmak formájában” – mondja Kosztolánczy Gábor, a Müpa vezérigazgató-helyettese.
A karácsonyi kisfilm rendezője a Balázs Béla-díjas Szász Attila, akinek nevéhez számtalan reklámfilm mellett olyan kiváló, többszörösen díjazott játékfilmek is fűződnek, mint A berni követ, a Félvilág vagy az Örök tél, amelynek főszerepéért egyébként Gera Marina nemzetközi Emmy-díjat kapott. A filmben megszólaló művek Liszt Ferenc tizenkét zongoradarabból álló sorozata, a Karácsonyfa-ciklus darabjai, a Psallite és az Adeste Fideles címet viselő alkotások átdolgozásai. Az eredeti darabokat a már idősödő Liszt az unokájának, Danielának írta, a kisfilmben hallható változatokat pedig a Solaris zenekarból is ismert Erdész Róbert írta át azzal a céllal, hogy a bennük található hangtávolságok a gyerekek számára is könnyedén megszólaltathatóak legyenek a zongorán.
A karácsonyi kisfilm a Müpa virtuális adventi kalendáriumának hatodik ablaka mögött rejtőzött, ahol a következő hetekben is izgalmas felvételek követik majd egymást: az intézmény online adventi naptárja egészen december 24-ig naponta új, eddig sehol nem közölt tartalmakkal lepi meg a közönséget.
Kapcsolódó linkek
-
Interjúk
Az semmi – ezt hallgasd meg!
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk. Rojkó Annamária -
Művészek írták
Szerelem – Örkény Színház
A Szerelemben egy idős házaspár szerelmét ismerhetjük meg szuperközeliben, annak minden rétegződését, szépségét, fájdalmát egy betegség fénytörésében. Szegő György -
Művészek írták
Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál
A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg. Szegő György