Táncművészeti Iskolák Találkozója
A Nemzeti Táncszínház február 1-én és 2-án rendkívüli nyílt napot szervez az alapfokú művészeti iskolák 10-14 éves tanulói számára. Az immár második alkalommal megrendezendő program célja, hogy a továbbtanulás előtt álló, táncművészet iránt érdeklődő fiatalok számára betekintést engedjen a profi táncművész-képző középfokú intézmények munkájába. A rendezvény segítséget nyújt a már elkötelezett, táncrajongó gyerekeknek a megfelelő iskola kiválasztásában, a mozgásművészettel eddig csak szimpatizálók számára pedig olyan továbbtanulási lehetőséget kínál, amelyben a későbbiekben sok örömüket lelhetik.
Idei programunk keretében bemutatkozik
Február 1. hétfőn (néptánc nap)
a Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Zeneiskola (Békéscsaba)
a Fóti Népművészeti Szakközép-, Szakiskola és Gimnázium
a Művészeti Középiskola és Kollégium, Nyíregyháza
a Magyar Táncművészeti Főiskola néptánc szak
Február 2. kedden (modern tánc nap)
a Magyar Táncművészeti Főiskola klasszikus balett szak és moderntánc szak
a Budapest Tánciskola
a Győri Tánc-és Képzőművészeti Szakközépiskola, valamint
a Pécsi Művészeti Szakközépiskola
Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Zeneiskola (Békéscsaba)
A békéscsabai Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola néptánc tagozata 1999. szeptember elseje óta működik. Az oktatás öt évfolyamon történik, az ötödik év után OKJ-s vizsgát tehetnek a diákok. 2004-ben a tagozat növendékeiből alakult meg a Bartók Táncegyüttes, amely jelenleg is működik.
Célunk, hogy az iskolában eltöltött évek alatt növendékeink a Kárpát-medence néptánc hagyományát, és az adatközlők táncát minél szélesebb körben és minél alaposabban ismerhessék meg. Külön hangsúlyt fektetünk Békés megye tánchagyományának felkutatására és továbbadására. Az oktatás kis létszámú csoportokban történik, ezért lehetőségünk nyílik személyes kapcsolatok kialakítására és az egyéni oktatásra, táncos egyéniségek fejlesztésére.
Fóti Népművészeti Szakközép-, Szakiskola és Gimnázium
Az országban egyedülálló Fóti Népművészeti Szakközép-, Szakiskola és Gimnázium több, mint másfél évtizede várja a képzőművészet és a néptánc iránt érdeklődő fiatalokat. Iskolánk a 8. osztályt végzettek számára ötéves szakközépiskolai képzést biztosít, melynek során keramikus, textilműves, textilrajzoló és modelltervező asszisztens, valamint néptáncos
szakmát szerezhetnek.
Diákjaink az iskola jellegéből adódóan a közismereti és a szakmai tárgyak mellett magas óraszámban művészeti tárgyakat tanulnak. A kézműves szakokon rajzot, festészetet, a néptánc szakon táncelméletet és klasszikus balettet. Mindez művészettörténeti és néprajzi ismeretekkel is kiegészül.
Művészeti Középiskola és Kollégium, Nyíregyháza – Táncművészeti Tagozata
A tagozaton folyó 5 éves képzés alatt a közismereti és a szakmai képzés párhuzamosan folyik. A 13. évfolyam végén érettségi, valamint OKJ-s vizsgát tesznek a tanulók.
Táncos végzettséggel az 13. évfolyam után diákjaink elhelyezkedhetnek színházaknál, profi és amatőr együtteseknél táncosként, színházi táncosként, művészeti munkatársként, de sikeres felvételi után folytathatják tanulmányaikat a Magyar Táncművészeti Főiskola és a Budapest Kortárstánc Főiskola pedagógus, művész, ill. egyéb képzésén is. Tanulmányaik befejezése után így pedagógusként is tevékenykedhetnek. Általános műveltség birtokában – melynek gyarapodását a közismereti tárgyak tanulása biztosítja – sikerrel felvételizhetnek elsősorban a humán jellegű főiskolákra, egyetemekre (tanárképző, tanítóképző, színművészeti, stb.).
A tagozaton tanulható táncműfajok: néptánc, moderntánc.
Magyar Táncművészeti Főiskola
A Magyar Táncművészeti Főiskola 10 éves kortól várja a jövő táncművészeit: jó mozgású, táncolni szerető gyerekeket. A hagyományos balettművész szak mellett 14 éves korban a néptánc és a moderntánc szakokra is lehet jelentkezni. A képzés utolsó három éve már a felsőoktatás része: „bachelor” (BA) oklevéllel lépnek ki a hallgatók az intézményből, hogy aztán a világ bármely színpadán megállják a helyüket.
Az odavezető úton a termi munka és a színpadi szereplés egészítik ki egymást. A szakmai képzés mellett a Főiskola Nádasi Ferenc Gimnáziuma és Forgách József Kollégiuma járul hozzá a táncművész-neveléshez.
Budapest Tánciskola
A Budapest Tánciskola 1990 óta folytat hivatásos kortárstáncos képzést. 1998 óta öt éves, nappali tagozatos szakközépiskolai formában táncosokat, 2004 óta főiskolai formában táncosokat, koreográfusokat és pedagógusokat bocsát pályára. 2010-től a főiskola 3 éves BA szintű kortárstánc művész és 2 éves MA szintű kortárstánc-tanár képzést folytat. A tradíciók, a kortárs művészetet megújító jelenkori irányzatok és a jövő kutatási módszerei egyforma súllyal szerepelnek a képzésben. Az iskola alapítója és vezetője dr. Angelus Iván, tanárai a magyar táncélet ismert személyiségei.
A Nemzeti Táncszínház táncművészeti iskolákat bemutató programjába olyan produkciókat készítettünk, melyek egy része kifejezetten a Várszínház tereinek inspirációjára születtek. Előadásainkról készült összefoglalók találhatóak a www.YouTube.com –on a Budapest Tánciskola címszó keresése útján. Részletek, további információ honlapunkon: www.tanc.org.hu
Győri Tánc-és Képzőművészeti Szakközépiskola
A Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola a jövő elhivatott művészetinek nevelését tűzte ki célul. A tehetséggondozás középpontjában a harmonikus egyéniség fejlesztése áll. Nyitott, szépségre fogékony, alkotó hozzáállású gyerekek klasszikus balett és modern-tánc szakon tanulnak az intézményben. A közismereti oktatás mellett párhuzamosan folyik a szakképzés, mely a tartalom és a forma egységére törekszik. Megmutatkozásainkon az előadások varázslatos világát gyakorolják növendékeink, élményt nyújtva a közönségnek és reméljük, hogy a fiatalok a mai előadástól kedvet kapnak ahhoz, hogy nálunk folytassák tanulmányaikat.
Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola táncművészeti tagozata
A képzés 5 éves, a követelmények, vizsgák sikeres teljesítésével a növendékek színházi táncos szakképesítést kapnak. Iskolánkban készült el az elmúlt években a középfokú táncművészeti szakképzés programja Uhrik Dóra Kossuth-díjas, Érdemes művész, igazgatóhelyettes vezetésével. Az iskola tanárai között ma már megtalálhatjuk felsőfokú végzettséggel rendelkező volt növendékeinket is. Növendékeink a Pécsi Nemzeti Színházban végzik szakmai gyakorlatukat prózai, opera, musical és balett előadások táncos közreműködőjeként. Hosszú évek óta több alkalommal neves táncművészek, koreográfusok, külföldi vendégtanárok meghívásával mesterkurzusokat szervezünk, melynek hatása rendkívüli jelentős a növendékek szakmai fejlődése szempontjából.