Újabb öt évre biztosított a Kecskeméti Nemzeti Színház finanszírozása
Sárdi Barbara
A Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Teátrumi Társaság és a Vidéki Színházigazgatók Egyesülete közös sajtótájékoztatón jelentették be április 4-én a József Attila Színházban, hogy az utóbbi időszak eredményes egyeztető tárgyalássorozatának köszönhetően minden közösen működtetett színház részére megszületett az elkövetkező öt évre a kötelezően vállalt állami finanszírozási program.
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter elmondta: a közös működtetésű színház-finanszírozás lényege, hogy az állam és az önkormányzat közösen gondoskodik a színházszeretőkről - a teátrumokon keresztül. A következő öt évre legalább 25 milliárd forint áll rendelkezésre éves szinten, ebből 21,8 milliárd forint az, ami a közös működtetés alapja, melyhez az önkormányzatok ugyanennyit hozzátesznek, így ez közel 44 milliárd forintnyi színház-finanszírozást jelent a továbbiakban, mindemellett megmarad a 3,2 milliárdos bértámogatás is.
A megállapodás kapcsán a kulturális és innovációs miniszter kiemelte, a finanszírozási szerződésben fontosnak tartották az indikátorok beépítését is, így figyelembe veszik a színház adottságait: a játszóhelyek és a tagozatok számát, illetve, hogy rendelkezik-e például gyártóműhelyekkel, melyek mind olyan hozzáadott értékeket képviselnek, amiket erősíteni, bővíteni kívánnak. Ösztönzik a klasszikus és kortárs előadásokat, a közös produkciók létrehozását magyarországi és külhoni magyar teátrumokkal egyaránt, tájelőadások, fesztiválok szervezését és a felsőoktatási intézményekkel való együttműködéseket is.
A kecskeméti vonatkozásról csütörtökön tartott sajtótájékoztatót Szemereyné Pataki Klaudia polgármester és Bán János alpolgármester a két érintett intézmény, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház, valamint a Ciróka Bábszínház bevonásával.
“A jó és kitartó munkának a gyümölcse időközönként beérik. Ezúttal visszaigazolást kaptunk, hogy nemcsak a nézők, nemcsak a színházrajongók, hanem a szakma, a politika is látja azt a törekvést és elszántságot, ami Kecskeméten kialakult az elmúlt időszakban, hiszen azt gondolom, nagyon szép ívet fut be a kecskeméti kulturális élet. A színházunk nemzetivé fejlődött, a Ciróka Bábszínház sikere pedig továbbra is töretlen nemzetközi fesztiváljaival és nemzetközi megjelenésével. A nézőszámok hihetetlen dinamikus fejlődése is büszkeségre ad okot: a Kecskeméti Nemzeti Színház egy-egy évadban a százezres nézőszámot is eléri” - méltatta a kecskeméti színházakat Szemereyné Pataki Klaudia polgármester.
Cseke Péter, a Kecskeméti Nemzeti Színház igazgatója nagy örömmel és hálával üdvözölte a megszületett döntést.
“Hankó miniszter úr érkezésével egy teljesen új világ kezdődött. Egyeztetéseket kezdeményezett a színházak és bábszínházak igazgatóival, vezetőivel, amely keretében beszámolhattak az intézmények jelenlegi helyzetéről, nehézségekről és lehetőségekről. A miniszter úr rendszerszinten és struktúrában gondolkodik, és elég volt egy-egy mondatot mondani neki, egyből értett minket, a fejében pedig már ott voltak a válaszok, hogyan is kellene orvosolni a problémáinkat. Rendkívül boldog vagyok, hogy egy olyan megállapodás született, amely öt évre előre jelzi, hogyan is támogatják majd az állam és az önkormányzat közösen a színházakat, így ilyen hosszú távra előre tudunk tervezni. Mindemellett természetesen a bértámogatás is megmarad, ami szintén egy nagy előny és pozitívum. A Kecskeméti Nemzeti Színház társulata nevében köszönöm miniszter úr munkáját, és hogy egy ilyen nagyszerű közös működtetési szerződés született, aminek én úgy gondolom, hogy nem is csupán a színházak, hanem természetesen a nézők lesznek majd a haszonélvezői. Ugyancsak köszönettel tartozom Kecskemét Megyei Jogú Város önkormányzatának, polgármester asszonynak és alpolgármester úrnak a folyamatos támogatásért és a belénk vetett hitükért” - fogalmazott a sajtótájékoztatón.