Juhász Kata
Declaration of Independence

„Műfajteremtő kortárstánc stand-upjában Juhász Kata személyes tapasztalatból, szókimondón beszél arról, milyen egy Magyarországon élő (néha külföldön dolgozó, tanító) független táncművész élete. Hangja az érettebb generációé, akik már hosszú évek óta a kiégés és az egzisztenciális ellehetetlenülés határán egyensúlyoznak, míg a társadalom konzervatív többsége stigmatizálja, perifériára kényszeríti őket. Folyamatosan alkudoznak önmagukkal, olykor családjukkal is, hogy elhagyják-e a pályát. Kata maga is második karriert épített, háziorvosként dolgozik. Miközben az autokratikus politikai erők előre töréséről, oligarchákról és kettős mércéről, mérgező közbeszédről és a szabadon gondolkodók, köztük a művészek elnémításáról beszél, mozdulatai felerősítik, (hang)súlyozzák, olykor iróniával és humorral ellensúlyozzák abszurd, mégis igaz történeteit." Bálint Orsolya, kurátor
Előadó, koreográfia: Juhász Kata
Dramaturgia, szöveg: Lóky Tamás
Jelmez: Juhász Kata
Fény: Budai Géza
Zene: Alexis Cuadrado
Művészeti konzultáns: Lengyel Anna, Rózsavölgyi Zsuzsanna
Juhász Kata Budapesten élő táncos, koreográfus, pedagógus, pilates oktató és gyakorló háziorvos.
Saját társulatát 2006-ban alapította, miután elhagyta a francia-magyar Frenák Pál Társulatot, melynek szólistájaként 8 éven át turnézott világszerte.
A Juhász Kata Társulat előadásait erősen jellemzi a társművészetek –élő zene, mozgókép: non-figuratív animáció és dokumentum betétek, színpadi beszéd, új-cirkusz és multimédia- bevonása, mely utat nyit a többcsatornás, szimultán közlésmód számára. Ez lehetővé teszi, hogy a tánc túllépjen a test tematizálásán és az emberek közötti érzelmi viszonyok megjelenítésén, ehelyett érzékeny társadalmi problémákat hozzon szóba és ezekről társadalmi párbeszédet kezdeményezzen, vagy ahhoz hozzájáruljon miközben továbbra is a tánc nyelvét használja. A térspecifikus előadásait alkalomnak tekinti arra, hogy újrastrukturálja a nézőközönség megfigyelői viszonyát az előadáshoz, és átformálja olyan eseménnyé, mely lehetőséget teremt az aktív részvételre.
Annak a törekvésnek köszönhetően, hogy a kortárstáncot kivonja a hagyományos színházi térből, a társulat gyakorta tart előadásokat kávéházakban, osztálytermekben, művészeti galériákban és vásárokon, tornatermekben, mozikban vagy jellegzetes ipari környezetben.
A társulat rendkívül fontosnak tartja, hogy előadásaival a társadalom egy-egy kiszemelt csoportját szólítsa meg, ezért különleges figyelmet fordít a gyermek- és ifjúsági közönségre, valamint a tánc-színház nevelésre.
Juhász Kata sikeres tanárként is. Workshopokat, mesterkurzusokat tartott többek közt Németországban, Lengyelországban, Japánban, Franciaországban, az USA-ban és Oroszországban, valamint 4 éven át a Győri Táncművészeti Szakközépiskola kortárs tánc tanára volt.
Koproduckiós partnerek: Aulea Alapítvány, Műhely Alalpítvány, Philadelphiadanceproject
Támogatók: NKA, EMMI, Summa Artium