Theater Online
Instagram
  • Nyitólap
  • Képgaléria
  • Színházak
  • Portré
  • Hírek
  • Írások
  • Bemutatók
  • HTMSZ
  • Képügynökség
  • TESzT

    Hírek

    Alice az ágyban – bemutató a kolozsvári színházban

    2019. december 16.
    A Kolozsvári Állami Magyar Színházban december 14-én mutatták be Susan Sontag Alice az ágyban című színművét, Porogi Dorka rendezésében.

    A premiert megelőző sajtótájékoztatón Visky András a színház művészeti vezetője elmondta, hogy ezzel az előadással zárul a fiatal rendezők számára meghirdetett projektsorozat. A Kolozsvári Állami Magyar Színház 2017-ben hirdetett pályázatot fiatal rendezőknek, hogy a pályakezdő színházi alkotóknak lehetőséget biztosítson a kibontakozásra. A négy kiválasztott projekt a 2019-es év folyamán valósult meg, 21 fiatal alkotó – rendezők, tervezők, dramaturgok, zeneszerzők, koreográfusok – vett részt az előadások létrehozásában.

    Porogi Dorka, az Alice az ágyban rendezője a szombati bemutató kapcsán így fogalmazott: „Susan Sontag színműve egy állapot kinagyítására törekszik. Ezt jelzi az előadás címe is. Milyen az, mikor nem engedelmeskedik a testünk, bármennyire is határozottak vagyunk. De mi Alice betegsége? Aki megnézi az előadást, annak magának kell megválaszolnia ezt a kérdést.”

    A címszerepet jásztó Kézdi Imola számára az volt fontos, hogy a főszereplőt ne egy depressziós embernek mutassa be, inkább játékosságból próbálta megközelíteni az általa játszott figurát: „A dráma nagyon rétegzett, rengeteg titok van az egyszerű mondatok mögött. Az egyszerű közlés tudja igazán a befogadó lelkét megkarcolni.”

    Az előadás alkotói: Adrian Ganea és Kupás Anna látványtervezők, Trabalka Cecília zeneszerző, Barts Lívia dramaturg és Bordás Attila koreográfus.

    Az Alice az ágyban címszerepét Kézdi Imola játssza, a további szerepekben Albert Csilla, Bogdán Zsolt, Váta Loránd, Csutak Réka, Pethő Anikó, Kicsid Gizella, Vindis Andrea, Wagner Áron e.h., Árus Péter és Jerovszky Tímea látható.

    Kolozsvári Állami Magyar Színház
    • Művészek írták

      Tündérpalota, ma – Csongor és Tünde

      A Csongor és Tünde drámairodalmunk harmadik óriása – színpadra állítása örök kihívás volt és lesz. Vörösmarty Mihály instrukcióként nagy mennyiségben írt elő szcenikai csodákat, varázslatokat, amelyektől 1830 óta a mű nem a rendezők, inkább a látványtervezők álma.
      Szegő György
      2025. december 2.
    • Interjúk

      Apám morális tartása az, ami beárazta vagy bemérte, hogy nekem miről mi az ítéletem

      Verebes István színész, rendező, közéleti ember. Pályája évtizedeken átível, a színház, televízió és a publicisztika világába egyaránt.
      Lovas Ildikó
      2025. november 23.
    • Interjúk

      „... az föld pedig vala ékesség nélkül való és puszta és setétség vala és az Úrnak lelke táplálja vala az vizeket…”

      …köszönés után a Vizsolyi Biblia szavaival fogad Csernus Mariann, akivel utoljára 3 éve beszélgettem, amikor a Bethlen Téri Színházban ismét előadta a Biblia maga által dramatizált változatát, amelyet négy évtizeden keresztül játszott szerte az országban.
      Lovas Ildikó
      2025. november 19.

    Bemutatók képekben

    • Gettó
      Miskolci színház Gettó
      rendezőBéres Attila
    • Csongor és Tünde
      Nemzeti Színház Csongor és Tünde
      rendezőVidnyánszky Attila
    • A színházcsináló
      Orlai Produkciós Iroda A színházcsináló
      rendezőPelsőczy Réka
    • Máli néni
      Miskolc kamara Máli néni
      rendezőCsiszár Imre

    Partner oldalak

    Az oldal megjelenését támogatja: Nemzeti Kulturális Alap Magyar Művészeti Akadémia Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális és Innovációs Minisztérium Petőfi Kulturális Ügynökség
    © 2025. - THEATER Online - theater.hu